Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-AI-72 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-AI-72 |
| Other document numbers: | GS-1914,K.00325; K14,325 |
| Artist: | Corradi, Konrad_[MalerIn/ZeichnerIn]; Hirchenhein, F._[StecherIn] |
| Distributer/Publisher: | Hasler & Co. (Basel) |
| Title: | Vue du Seealpsee Canton d'Appenzell |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Corradi pinxt. [unten Mitte]: Altmann Rossmad Sentis [unten rechts]: Hirchenhein sc. [unten Mitte]: Vue du Seealpsee / Canton d'Appenzell [unten Mitte]: Hasler & Cie èditeurs à Bâle. |
| [ganz oben rechts mit Bleistift bezeichnet]: N 10 / [?] [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
| [verso mit Bleistift bezeichnet]: 1,50; 10730; N 4151 |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1914 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Seealpsee. Alpstein; Säntis |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 14.7 x 20.5 cm |
| Dimensions of the disc: | 20.0 x 24.1 cm |
| Sheet size: | 29.8 x 37.1 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Stahlstich |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Appenzell Innerrhoden |
| Place: | Schwende |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Corradi, Konrad / 1813-1878 Hirchenhein, F. / 19. Jh. |
| Körperschaften_Verlag: | Hasler & Co. |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Schwende / Appenzell, Innerrhoden / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Appenzell Innerrhoden / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Verlag (Körperschaften\H\Hasler & Co.) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\C\Corradi, Konrad (1813-1878)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\H\Hirchenhein, F. (19. Jh.)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Appenzell Innerrhoden\Orte\Schwende (Appenzell, Innerrhoden)) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-AI-71 Vue du Seealpsee Canton d'Appenzell, 19. Jh. (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1006124 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |