Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-GR-99 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-GR-99 |
| Other document numbers: | GS-1973,G.07035; 1973 G 7035 |
| Distributer/Publisher: | Dikenmann, Johann Rudolf (Zürich) |
| Title: | Maloja |
| Creation date(s): | approx. 1885 |
| Note on the time period: | Il Maloja Palace è stato construito tra il 1882 e il 1884. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [fronte in alto]: Schafberg Silvaplaner-See P. Rosatsch Piz Surrlei Munt Arlas Fuorcla Silser-See Jsola Gastellatsch Val Fex Pix Corvatsch Val Fedoz Margua [in basso a sinistra]: Original 259. [in basso a destra]: Zurich chez R Dikenmann Peintre [in basso al centro]: Maloja. |
| [fondo a destra a matita]: k |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1973 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Maloja, vista generale dal sud-ovest. Hotel; Lej da Segl |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 foglio |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 7.4 x 11.2 cm |
| Dimensions of the disc: | 11.2 x 15.8 cm |
| Sheet size: | 14.8 x 19.3 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Graubünden |
| Place: | Maloja |
|
Akteure |
| Personen_Verlag: | Dikenmann, Johann Rudolf / 1793-1883 |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Maloja / Dorf / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Graubünden / Regionen / Maloja / Region / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Graubünden\Regionen\Maloja (Region)\Orte\Maloja (Dorf)) |
| Verlag (Personen\D\Dikenmann, Johann Rudolf (1793-1883)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1281913 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |