Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-LU-150 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-LU-150 |
| Other document numbers: | GS-1908,K.00164; K.08,164 |
| Distributer/Publisher: | Dikenmann, Johann Rudolf (Zürich) |
| Title: | Luzerne Quai du Schweizerhof, vers la Cathedrale |
| Creation date(s): | from 1870 |
| Note on the time period: | Das Hotel National wird 1870 eröffnet |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten Mitte]: Luzerne / Quai du Schweizerhof, vers la Cathedrale. / Zurich chez R. Dikenmann. Peintre. |
| [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1908 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Luzern, Teilansicht von Südwesten. Dampfschiff; Hofkirche; Hotel National; Hotel Schweizerhof; Vierwaldstättersee |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 7.5 x 11.2 cm |
| Dimensions of the disc: | 11.3 x 15.2 cm |
| Sheet size: | 14.9 x 20.1 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Luzern |
| Place: | Luzern |
|
Akteure |
| Personen_Verlag: | Dikenmann, Johann Rudolf / 1793-1883 |
|
Geografika |
| gin_Abgebildet: | Vierwaldstätter See |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Verlag (Personen\D\Dikenmann, Johann Rudolf (1793-1883)) |
| Abgebildet (Natürliche geografische Einheiten (gin)\V\Vierwaldstätter See) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-LU-151 Luzerne [Quai du Schweizerhof, vers la Cathedrale], 1845- (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1356667 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |