Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-206 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-SG-206 |
| Other document numbers: | GS-1906,K.00547; K.06,547 |
| Title: | Ruines de Bommerstein, au lac de Wallenstatt |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten Mitte]: Ruines de Bommerstein, / au lac de Wallenstatt. [unten links]: O. 4. |
| [ganz oben rechts mit Bleistift bezeichnet]: 45 [unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: Walensee [ganz unten links mit Bleistift bezeichnet]: Trachsler [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1906 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Schloss Bommerstein, Gesamtansicht. Ruine; Walensee |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 6.8 x 10.2 cm |
| Dimensions of the disc: | 9.1 x 11.8 cm |
| Sheet size: | 16.2 x 19.9 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Sankt Gallen |
| Place: | Mols |
|
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-SG-1 Ruines de Bommerstein, au lac de Wallenstatt, 19. Jh. (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1391903 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |