Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-ZH-110 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-ZH-110 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.00018; St.03,18 |
| Title: | Bülach. Ville du Ctn. de Zürich |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Note on the time period: | Ähnlich wie das Blatt von Johann Jakob Sperli "Vater" (vgl. GS-GRAF-ANSI-ZH-108) |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten Mitte]: Bülach. / Ville du Ctn,, de Zürich. |
|
Context |
| Date of Acquisition: | 1903 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Bülach, Teilansicht |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 6.4 x 9.8 cm [mit Tuscherand] |
| Dimensions of the disc: | 8.5 x 11.3 cm |
| Sheet size: | 14.4 x 17.4 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Editing: | aquarelliert |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Zürich |
| Place: | Bülach |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Bülach / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Zürich / Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Zürich (Kanton)\Orte\Bülach) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-ZH-109 [Bülach, petite ville du Canton de Zuric], 19. Jh. (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1559571 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |