Identification |
| Call number: | GS-GRAF-PE-B-UNB-4 |
| Archive call number: | PE-B-UNB-4 |
| Other document numbers: | 1963/G.2042; 1963 G 2042 |
| Artist: | Tscharner, Gustave de |
| Title: | Weibliche Person, Porträt |
| Note on the title: | Titel fingiert |
| Creation date(s): | 1908 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: G de Tscharner 1908; [verso unten Mitte mit Bleistift bezeichnet]: 1963 G 2042 |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1963 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Weibliche Person, Schulterstück in Frontalansicht |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 36.0 x 26.8 cm |
| Dimensions of the disc: | 37.7 x 26.8 cm |
| Sheet size: | 63 x 52.4 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 69.0 x 49.6 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Lithografie |
| Notes on the technique: | Schabtechnik |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Akteure |
| Personen_LithografIn: | Tscharner, Gustave de / 1879-1939 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Bildnis Schulterstück |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | LithografIn (Personen\T\Tscharner, Gustave de (1879-1939)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\S\Schulterstück) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Bildnis) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1790272 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |