Identification |
| Call number: | GS-STEIN-A-1-E-39 |
| Archive call number: | A-1-E-39 |
| Other document numbers: | K-22 G 01; KHZ 282 |
| Artist: | Stein, Peter |
| Distributer/Publisher: | Verein für Originalgraphik Zürich |
| Other statement of responsibility: | Weber & Seiler |
| Title: | Diffus b |
| Original title: | Diffus b |
| Note on the title: | Titel ermittelt |
| Creation date(s): | 1995 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [verso unten links mit grünem Farbstift bezeichnet]: 282 |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1/27/2022 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Feine Linien, die sich in verschiedene Flächengebilde gruppieren |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A4 (21.0 x 29.7 cm) |
| Dimensions of the picture: | 12.7 x 15.1 cm |
| Dimensions of the disc: | 12.7 x 15.1 cm |
| Sheet size: | 25.1 x 20.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Kupferstich |
| Notes on the technique: | Druck auf BFK Rives |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Related documents |
| Publications: | Göber-Moldenhauer 2006, S. 333, Nr. 390, XIV |
|
Akteure |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Personen_StecherIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Körperschaften_DruckerIn: | Weber & Seiler / Zürich |
| Körperschaften_HerausgeberIn: | Verein für Originalgraphik Zürich |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | GeistigeR SchöpferIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| StecherIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| HerausgeberIn (Körperschaften\V\Verein für Originalgraphik Zürich) |
| DruckerIn (Körperschaften\W\Weber & Seiler (Zürich)) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-STEIN-A-1-C-107 Diffus b, 1995 (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Reproduktionsbewilligung |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1918611 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |