Identification |
| Call number: | GS-STEIN-A-1-D-63 |
| Archive call number: | A-1-D-63 |
| Other document numbers: | K-22 G 01; KHZ 237 |
| Artist: | Stein, Peter |
| Distributer/Publisher: | Stein, Peter |
| Other statement of responsibility: | Weber-Hippele, Hedy |
| Title: | Vertikal |
| Original title: | Vertikal |
| Note on the title: | Titel ermittelt |
| Creation date(s): | 1988 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten links mit Bleistift nummeriert]: 4/12; [unten rechts mit Bleistift signiert und datiert]: P. Stein 88 |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1/27/2022 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Abstrakte Komposition |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A3 (29.7 x 42.0 cm) |
| Dimensions of the picture: | 18.8 x 12.7 cm |
| Dimensions of the disc: | 18.8 x 12.7 cm |
| Sheet size: | 37.0 x 28.8 cm |
| Process: | Druck |
| Print run: | Erscheint in 12 Exemplaren |
| Notes on the print run: | Nummerierter Abzug 4/12 |
| Graphic printing technique: | Kupferstich |
| Notes on the technique: | Druck auf BFK Rives |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Related documents |
| Publications: | Göber-Moldenhauer 2006, S. 297, Nr. 347 |
|
Akteure |
| Personen_DruckerIn: | Weber-Hippele, Hedy / 20./21. Jh. |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Personen_HerausgeberIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Personen_StecherIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Abstraktion Komposition |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Behandelt (Sachschlagwörter GND\A\Abstraktion) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\K\Komposition) |
| StecherIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| HerausgeberIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| DruckerIn (Personen\W\Weber-Hippele, Hedy (20./21. Jh.)) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-STEIN-A-1-D-64 Vertikal, 1988 (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Reproduktionsbewilligung |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1950634 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |