Identification |
| Call number: | GS-GRAF-KA-a-3-C-19 |
| Archive call number: | KA-a-3-C-19 |
| Other document numbers: | 1903-G.03104; G. 03, 3104. |
| Artist: | Girardet, Eduard |
| Distributer/Publisher: | Bernischer Kantonal-Kunstverein |
| Other statement of responsibility: | Delaroche, Paul |
| Title: | Beatrice Cenci |
| Original title: | Beatrice Cenci |
| Note on the title: | Titel gemäss Vorlage |
| Creation date(s): | 1873 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten links]: PEINT PAR PAUL DELAROCHE; [unten rechts]: GRAVE PAR EDURARD GIRARDET; [unten links mit Bleistift bezeichnet]: G. 03, 3104; [unten Mitte]: BEATRICE CENCI / Société de Beaux-Arts de Berne 1873 |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1903 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Beatrice Cenci auf dem Weg zu ihrer Hinrichtung, begleitet von Nonnen |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 30.0 x 36.8 cm |
| Sheet size: | 38.3 x 43.3 cm [montiert] |
| Precise dimensions of the montage: | 44.4 x 49.7 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Akteure |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Girardet, Eduard / 1819-1880 |
| Personen_MalerIn: | Delaroche, Paul / 1797-1856 |
| Personen_StecherIn: | Girardet, Eduard / 1819-1880 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Frau Nonne |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | StecherIn (Personen\G\Girardet, Eduard (1819-1880)) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\G\Girardet, Eduard (1819-1880)) |
| MalerIn (Personen\D\Delaroche, Paul (1797-1856)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\F\Frau) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\N\Nonne) |
| |
Usage |
| Permission required: | - |
| Physical Usability: | - |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1951903 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |