Identification |
| Call number: | GS-STEIN-A-1-C-66 |
| Archive call number: | A-1-C-66 |
| Other document numbers: | K-22 G 01; EL 01.77 |
| Artist: | Stein, Peter |
| Distributer/Publisher: | Ateliers Laterra di L. Schifferli |
| Other statement of responsibility: | Lafranca, François |
| Title: | Drei Diagonale |
| Original title: | Drei Diagonale |
| Note on the title: | Titel ermittelt |
| Creation date(s): | 1977 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten rechts mit Bleistift nummeriert, signiert und datiert]: 15/38 / P. Stein 77 |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1/27/2022 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Drei Linien |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A2 (42.0 x 59.4 cm) |
| Dimensions of the picture: | 18.9 x 17.9 cm |
| Dimensions of the disc: | 18.9 x 17.9 cm |
| Sheet size: | 34.0 x 34.4 cm |
| Process: | Druck |
| Print run: | Erscheint in 38 Exemplaren |
| Notes on the print run: | Nummerierter Abzug 15/38 |
| Graphic printing technique: | Prägedruck |
| Notes on the technique: | Prägedruck auf Carta Lafranca |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Related documents |
| Publications: | Göber-Moldenhauer 2006, S. 223, Nr. 261 |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Personen_DruckerIn: | Lafranca, François / 1943- |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Körperschaften_HerausgeberIn: | Ateliers Laterra di L. Schifferli |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Linie |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Behandelt (Sachschlagwörter GND\L\Linie) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| HerausgeberIn (Körperschaften\A\Ateliers Laterra di L. Schifferli) |
| DruckerIn (Personen\L\Lafranca, François (1943-)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=2008482 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |