Identification |
| Call number: | GS-STEIN-A-1-C-120 |
| Archive call number: | A-1-C-120 |
| Other document numbers: | K-22 G 01 |
| Artist: | Stein, Peter |
| Title: | o.T. |
| Original title: | o.T. |
| Note on the title: | Titel ermittelt |
| Creation date(s): | 2000 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Zeichnung |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1/27/2022 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Abstrakte Komposition aus wenigen Linien bestehend |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A2 (42.0 x 59.4 cm) |
| Dimensions of the picture: | 30.1 x 26.1 cm |
| Sheet size: | 37.8 x 32.3 cm |
| Process: | Zeichnung |
| Original drawing technique: | Bleistift |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Related documents |
| Publications: | Göber-Moldenhauer 2006, S. 357, Nr. 415, [Vorzeichnung nicht Teil des Werkverzeichnisses] |
|
Akteure |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
| Personen_ZeichnerIn: | Stein, Peter / 1922-2015 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Abstraktion Komposition Linie |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Behandelt (Sachschlagwörter GND\K\Komposition) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\A\Abstraktion) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\L\Linie) |
| ZeichnerIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\S\Stein, Peter (1922-2015)) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-STEIN-A-1-C-119 o.T., 2000 (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=2013963 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |