Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-FR-31 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-FR-31 |
| Other document numbers: | GS-1954,K.01375; 1954 K 1375; 1954/K 1375/Uzz |
| Artist: | [Vogel, Ludwig?]_[MalerIn/ZeichnerIn] [BildendeR KünstlerIn] |
| Title: | Felsen-Wohnung in der Stadt Fryburg gegen dem Bürglen-Thor |
| Creation date(s): | 1820 |
| Type of archival documents: | Zeichnung |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [sur le carton à la plume]: Felsen-Wohnung in der Stadt Fryburg gegen dem Bürglen-Thor. ad nat: del: L:V. aug: 1820. [sur le carton à la plume]: N° 260. [sur le carton au crayon]: W 15; k |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1954 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Fribourg, vue partielle. Habitation rupestre |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 feuille |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 31.4 x 44.9 cm |
| Sheet size: | 31.4 x 44.9 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 49.5 x 68.5 cm |
| Process: | Zeichnung |
| Original drawing technique: | Feder |
| Aquarell |
| Notes on the technique: | rehaussé au blanc de plomb |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Fribourg/Freiburg |
| Place: | Fribourg |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Fribourg/Freiburg / Ville/Stadt / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Fribourg/Freiburg / Canton/Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Fribourg/Freiburg (Canton/Kanton)\Orte\Fribourg/Freiburg (Ville/Stadt)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=881961 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |