Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-ZH-68 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-ZH-68 |
| Other document numbers: | GS-1935,K.02098; 1935/K.2098/Tz; K 35,2098 (Tz) |
| Artist: | Isenring, Johann Baptist_[MalerIn/ZeichnerIn]; Weber, Lukas_[StecherIn] |
| Distributer/Publisher: | Isenring, Johann Baptist (St. Gallen) |
| Title: | Vue de Zurich avec le chemin de fer |
| Creation date(s): | 1847 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten rechts]: L. Weber sc: [unten Mitte]: Vue de Zurich / avec le chemin de fer. [unten links]: Edition originale. [unten rechts]: dessiné et publié par J.B. Isenring. |
| [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k |
| [verso mit Bleistift bezeichnet]: 20 |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1935 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Zürich, Teilansicht. Brücke; Eisenbahn; Sihl |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 19.4 x 27.7 cm [mit Tuscherand] |
| Dimensions of the disc: | 26.6 x 31.3 cm |
| Sheet size: | 30.6 x 39.7 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 43.9 x 54.7 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Editing: | koloriert |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Zürich |
| Place: | Zürich |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Isenring, Johann Baptist / 1796-1860 Weber, Lukas / 1811-1858 |
| Personen_Verlag: | Isenring, Johann Baptist / 1796-1860 |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Zürich / Stadt / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Zürich / Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\W\Weber, Lukas (1811-1858)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\I\Isenring, Johann Baptist (1796-1860)) |
| Verlag (Personen\I\Isenring, Johann Baptist (1796-1860)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Zürich (Kanton)\Orte\Zürich (Stadt)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=942538 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |