Identification |
| Call number: | GS-GUGE-SIEGFRIED-A-2-2 |
| Archive call number: | SIEGFRIED-A-2-2 |
| Other document numbers: | GS-1983,SG.00008; (83-8) Siegfried A 2 |
| Artist: | Siegfried, Heinrich |
| Title: | Hôtel Belle-Vue |
| Creation date(s): | 1841 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: H. Siegfried del: & sculpt: [unten Mitte]: Hôtel Belle-Vue. |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1983 |
| Collector: | Gugelmann, Rudolf und Annemarie |
|
Collection structure |
| Abstract: | Zürich, Teilansicht von Süden. Boot; Brücke; Dampfschiff; Fraumünster; Grossmünster; Hafen; Hotel; Kutsche; Limmat |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 26.4 x 42.1 cm [mit Tuscherand] |
| Dimensions of the disc: | 45.5 x 51.0 cm |
| Sheet size: | 46.7 x 63.1 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 67.0 x 86.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Editing: | aquarelliert |
| Notes on the technique: | Mit Bleiweiss gehöht |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Zürich |
| Place: | Zürich |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Siegfried, Heinrich / 1814-1889 |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Zürich / Stadt / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Zürich / Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Siegfried, Heinrich (1814-1889)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Zürich (Kanton)\Orte\Zürich (Stadt)) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GUGE-SIEGFRIED-A-2 [Zwei Ansichten der Stadt Zürich], 1841 (Dokument)
siehe auch: GS-GUGE-SIEGFRIED-A-2-1 Panorama du lac de Zurich dessiné depuis l'hôtel Belle-vue, 1841 (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Gemeinfrei |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1168842 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |