Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-GE-173 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-GE-173 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.02735; St.03,2735 |
| Artist: | Arter, Paul Julius_[peintre/dessinateur]; Martens, Frédéric_[graveur] |
| Distributer/Publisher: | Heinrich Füssli & Comp. (Zürich) |
| Title: | Geneve |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto en bas à gauche]: Arter del. [en bas au milieu]: W.1. [en bas à droite]: Martens sculp. [en bas au milieu]: Geneve. [en bas à droite]: Zurich chez Henry Fuessli & Ce,, |
| [bord inférieur à droite au crayon]: 7[?] / k |
| [verso bord inférieur à gauche au crayon]: 7[?] |
|
Collection structure |
| Abstract: | Genève, vue d'ensemble du nord-ouest. Bateau à vapeur; Lac Léman; Mont Blanc |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 feuille |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 13.8 x 19.4 cm |
| Dimensions of the disc: | 21.1 x 27.1 cm |
| Sheet size: | 25.6 x 34.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Umrissradierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Genève/Genf |
| Place: | Genève |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Arter, Paul Julius / 1797-1839 Martens, Frédéric / ca. 1809-1875 |
| Körperschaften_Verlag: | Heinrich Füssli & Comp. |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Genève/Genf / Ville/Stadt / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Genève/Genf / Canton/Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\M\Martens, Frédéric (ca. 1809-1875)) |
| Verlag (Körperschaften\H\Heinrich Füssli & Comp.) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\A\Arter, Paul Julius (1797-1839)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Genève/Genf (Canton/Kanton)\Orte\Genève/Genf (Ville/Stadt)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1245819 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |