Identification |
| Call number: | GS-GRAF-ANSI-GE-172 |
| Archive call number: | GS-GRAF-ANSI-GE-172 |
| Other document numbers: | GS-1903,St.02713; St.03,2713 |
| Artist: | Suter, Jakob_[peintre/dessinateur]; Hausheer, Johannes_[graveur] |
| Distributer/Publisher: | Heinrich Füssli & Comp. (Zürich) |
| Title: | Genêve |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto en bas à gauche]: Dessinée par Suter. [en bas à droite]: Gravé par Hausheer. [en bas au milieu]: Genêve. |
| [timbre à sec]: Magasin d'estampes / Henry Fuessli / A Zurich [bord inférieur à droite au crayon]: k |
|
Collection structure |
| Abstract: | Genève, vue d'ensemble de l'est. Barque; Lac Léman |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 feuille |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 16.8 x 24.9 cm |
| Dimensions of the disc: | 22.6 x 28.3 cm |
| Sheet size: | 25.0 x 32.8 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Genève/Genf |
| Place: | Cologny |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Hausheer, Johannes / 1813-1841 Suter, Jakob / 1805-1874 |
| Körperschaften_Verlag: | Heinrich Füssli & Comp. |
|
Geografika |
| gik_Abgebildet: | Cologny / Gebietskörperschaften / gik / Europa / Länder / Schweiz / Kantone / Genève/Genf / Canton/Kanton / Orte |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Verlag (Körperschaften\H\Heinrich Füssli & Comp.) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\S\Suter, Jakob (1805-1874)) |
| Abgebildet (Gebietskörperschaften (gik)\Europa\Länder\Schweiz\Kantone\Genève/Genf (Canton/Kanton)\Orte\Cologny) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\H\Hausheer, Johannes (1813-1841)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=1245814 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |