Identification |
| Call number: | GS-GRAF-KB-a-3-B-31 |
| Archive call number: | KB-a-3-B-31 |
| Other document numbers: | K-13 K 16; Kfft 37 Res |
| Distributer/Publisher: | Daviet-Théry, Christophe; Edizioni Corraini |
| Other statement of responsibility: | Munari, Bruno |
| Title: | Ricerca della comodità in una poltrona scomoda |
| Title variation: | Seeking comfort in an uncomfortale chair |
| Original title: | Ricerca della comodità in una poltrona scomoda |
| Zeitraum Erscheinung/Publikation: | 2012 |
| Herstellungszeitraum: | 2012 |
| Language: | Kein linguistischer Inhalt |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten links bezeichnet]: Ricera della comodità in una poltrona scomoda // Bruno Munari // Seeking comfort in an uncomfortale chair |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 2013 |
|
Collection structure |
| Abstract: | 14 Fotografien von einer Person auf einem Sessel |
| Cataloguing level: | detailliert |
| Note on the cataloguing: | Das Poster vereint die komplette Serie von Bruno Munari's Fotografien für die Publikation "Seeking comfort in an uncomfortable chair", erschienen in der Ausgabe Nr. 202 des Magazins "Domus" von 1944 |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A1 (59.4 x 84.1 cm) |
| Sheet size: | 77.8 x 50.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Offset |
| Notes on the technique: | Druck in Schwarz auf Papier |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
Akteure |
| Personen_Beteiligt: | Munari, Bruno / 1907-1998 |
| Personen_HerausgeberIn: | Daviet-Thery, Christophe / 20./21. Jh. |
| Körperschaften_Verlag: | Edizioni Corraini |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Mann Sessel |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | HerausgeberIn (Personen\D\Daviet-Thery, Christophe (20./21. Jh.)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\S\Sessel) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\M\Mann) |
| Verlag (Körperschaften\E\Edizioni Corraini) |
| Beteiligt (Personen\M\Munari, Bruno (1907-1998)) |
| |
Usage |
| Permission required: | Keine |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=2100529 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |