Identification |
| Call number: | GS-GRAF-KA-a-2-C-31 |
| Archive call number: | KA-a-2-C-31 |
| Other document numbers: | K12, 1951.; 7713 |
| Artist: | Née, François Denis |
| Other statement of responsibility: | Le Barbier, Jean Jacques François; Houdon, Jean-Antoine |
| Title: | Monument projeté à la gloire de J. J. Rousseau |
| Original title: | Monument projeté à la gloire de J. J. Rousseau |
| Creation date(s): | approx. 1778 - approx. 1800 |
| Note on the time period: | Entstehungszeitraum ermittelt |
| Language: | Französisch |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Caption: | [recto unten links]: Dessiné par le Barbier l'ainé, Peintre du Roi.; [unten rechts]: Née Sculp.; [unten links mit Bleistift bezeichnet]: K12, 1951.; [unten Mitte]: MONUMENT PROJETÉ A LA GLOIRE DE J. J. ROUSSEAU.; [ganz unten rechts]: Pays de Gex. no. 2.; [ganz unten links mit Bleistift bezeichnet]: 6.; [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: k; [recto unten links Prägestempel]: SCHWEIZ.LAND.BIBL.; [verso ganz unten Mitte mit Bleistift bezeichnet]: 7713; [ganz unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: R |
|
Context |
| Acquisition information: | Ankauf |
| Date of Acquisition: | 1912 |
|
Collection structure |
| Abstract: | Landschaft mit Tempel, Obelisk, und dem geplanten Denkmal zu Ehren von Jean-Jacques Rousseau für das Pays de Gex |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Collation: | 1 Blatt |
| Stamp: | gestempelt |
| Note on the stamp: | SCHWEIZ.LAND.BIBL. (L.2271a) [Schweizerische Nationalbibliothek] |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| DIN Format: | A2 (42.0 x 59.4 cm) |
| Dimensions of the picture: | 27.4 x 42.2 cm |
| Dimensions of the disc: | 33.1 x 46.3 cm |
| Sheet size: | 34.7 x 53.2 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Radierung |
| Notes on the technique: | Punktiermanier |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Vergé-Papier |
|
Akteure |
| Personen_Abgebildet: | Rousseau, Jean-Jacques / 1712-1778 |
| Personen_Beteiligt: | Houdon, Jean-Antoine / 1741-1828 |
| Personen_GeistigeR SchöpferIn: | Née, François Denis / 1732-1817 |
| Personen_StecherIn: | Née, François Denis / 1732-1817 |
| Personen_ZeichnerIn: | Le Barbier, Jean Jacques François / 1738-1826 |
|
Sachschlagwörter GND |
| saz_Behandelt: | Adler Bildliche Darstellung Denkmal Natur Obelisk Tempel |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | Behandelt (Sachschlagwörter GND\B\Bildliche Darstellung) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\D\Denkmal) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\N\Natur) |
| Abgebildet (Personen\R\Rousseau, Jean-Jacques (1712-1778)) |
| Beteiligt (Personen\H\Houdon, Jean-Antoine (1741-1828)) |
| ZeichnerIn (Personen\L\Le Barbier, Jean Jacques François (1738-1826)) |
| StecherIn (Personen\N\Née, François Denis (1732-1817)) |
| GeistigeR SchöpferIn (Personen\N\Née, François Denis (1732-1817)) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\A\Adler) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\T\Tempel) |
| Behandelt (Sachschlagwörter GND\O\Obelisk) |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-KA-a-2-C-32 Monument projeté à la gloire de J. J. Rousseau, 1778 (ca.)-1800 (ca.) (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | - |
| Physical Usability: | - |
| Accessibility: | Öffentlich |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=2114790 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |