Identification |
| Call number: | GS-GUGE-KÖNIG-E-81 |
| Archive call number: | KÖNIG-E-81 |
| Other document numbers: | GS-1978,SG.00636; (636) König E 81; A 636 |
| Artist: | König, Franz Niklaus |
| Distributer/Publisher: | [Füssli & Co. (Zürich)] |
| Title: | Das Grossmuetj |
| Series title: | XXIV. Radierte Blätter von Franz Niklaus König (Blatt 6) |
| Creation date(s): | 1798 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: FNKönig f: 1798. |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1978 |
| Collector: | Gugelmann, Rudolf und Annemarie |
|
Collection structure |
| Abstract: | Brustbild einer Bäuerin. Frauentracht; Haube; Kopftuch |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Colour: | schwarz-weiss |
| Orientation and shape: | Vertikal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 16.2 x 13.7 cm |
| Dimensions of the disc: | 18.1 x 14.6 cm |
| Sheet size: | 29.5 x 21.5 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 43.0 x 31.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Radierung |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Bern |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | König, Franz Niklaus / 1765-1832 |
| Körperschaften_Verlag: | Füssli & Cie. |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\K\König, Franz Niklaus (1765-1832)) |
| Verlag (Körperschaften\F\Füssli & Cie.) |
| |
Containers |
| Number: | 1 |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GUGE-112-8 Das Grosmuetj, (Grossmutter), 1798 (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Gemeinfrei |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=479266 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |