Identification |
| Call number: | GS-GUGE-LORY-C-23 |
| Archive call number: | LORY-C-23 |
| Other document numbers: | GS-1978,SG.00492; (492) Lory C 23; A 492; Ans Grenzgeb. Italien Lory C 23 |
| Artist: | Lory, Mathias Gabriel_[pittore/disegnatore]; Falkeisen, Johann Jakob_[incisore] |
| Title: | Mont Rosa |
| Series title: | Le Rhône. Description historique et pittoresque de son cours, depuis sa source jusqu'à la mer (foglio 1) |
| Creation date(s): | approx. 1829 |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [fronte in alto al centro]: Piémont. [in basso a sinistra]: Lory fils pinx. [in basso a destra]: Falkeisen sculp. [in basso al centro]: Mont Rosa. [in fondo al centro]: à Paris, chez Rittner & Goupile. |
| [fronte in fondo a sinistra a matita]: [6?] No. |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1978 |
| Collector: | Gugelmann, Rudolf e Annemarie |
|
Collection structure |
| Abstract: | Monte Rosa. Ghiacciaio del Belvedere; Macugnaga; Torrente Anza |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 14.5 x 21.0 cm [bordo a china] |
| Dimensions of the disc: | 22.2 x 27.4 cm |
| Sheet size: | 23.3 x 32.0 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 44.0 x 55.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Editing: | aquarelliert |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Italien |
| Place: | Monte Rosa |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Falkeisen, Johann Jakob / 1804-1883 Lory, Gabriel / 1784-1846 |
|
Geografika |
| gin_Abgebildet: | Monte Rosa |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\L\Lory, Gabriel (1784-1846)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\F\Falkeisen, Johann Jakob (1804-1883)) |
| Abgebildet (Natürliche geografische Einheiten (gin)\M\Monte Rosa) |
| |
Containers |
| Number: | 1 |
| |
Usage |
| Permission required: | Gemeinfrei |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=480077 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |