Identification |
| Call number: | GS-GUGE-WETZEL-C-8 |
| Archive call number: | WETZEL-C-8 |
| Other document numbers: | GS-1983,SG.00052; (83-52) Wetzel C 8 |
| Artist: | Wetzel, Johann Jakob_[MalerIn/ZeichnerIn]; Rordorf, Conrad Caspar_[StecherIn] |
| Distributer/Publisher: | Orell Füssli & Co. (Zürich) |
| Title: | Unspunnen |
| Creation date(s): | 19th cent. |
| Type of archival documents: | Druckgrafik |
| Digital copy: |
|
| Caption: | [recto unten links]: Dessiné d'après nature par J.J. Wetzel. [unten rechts]: Gravé par C. Rordorf. [unten Mitte]: Unspunnen. [unten rechts]: Publié par Orell Fussli et Comp. à Zurich. |
| [verso unten rechts mit Bleistift bezeichnet]: cam. Leuth. |
|
Context |
| Acquisition information: | Schenkung |
| Date of Acquisition: | 1983 |
| Collector: | Gugelmann, Rudolf und Annemarie |
|
Collection structure |
| Abstract: | Wilderswil, Umgebung. Jungfrau; Ruine |
| Cataloguing level: | detailliert |
|
Physical description |
| Colour: | farbig |
| Orientation and shape: | Horizontal |
| Form: | Rechteckig |
| Dimensions of the picture: | 19.4 x 27.6 cm [mit Tuscherand] |
| Dimensions of the disc: | 26.0 x 34.4 cm |
| Sheet size: | 29.8 x 43.3 cm |
| Picture measurements with passe-partout and/or frame : | 44.0 x 55.0 cm |
| Process: | Druck |
| Graphic printing technique: | Aquatinta |
| Editing: | aquarelliert |
| Notes on the technique: | Mit Gummiarabikum gehöht |
| Transparency: | Reflektierend |
| Carrier: | Papier |
|
|
Geopolitical data |
| Land: | Schweiz |
| Canton: | Bern |
| Place: | Wilderswil |
|
Akteure |
| Personen_BildendeR KünstlerIn: | Rordorf, Conrad Caspar / 1800-1847 Wetzel, Johann Jakob / 1781-1834 |
| Körperschaften_Verlag: | Orell Füssli & Co. |
|
| |
Descriptors |
| Entries: | BildendeR KünstlerIn (Personen\R\Rordorf, Conrad Caspar (1800-1847)) |
| BildendeR KünstlerIn (Personen\W\Wetzel, Johann Jakob (1781-1834)) |
| Verlag (Körperschaften\O\Orell Füssli & Co.) |
| |
Containers |
| Number: | 1 |
| |
Related units of description |
| Related units of description: | siehe auch: GS-GRAF-ANSI-BE-2102 Unspunnen, 19. Jh. (Dokument)
|
| |
Usage |
| Permission required: | Gemeinfrei |
| Physical Usability: | Uneingeschränkt |
| Accessibility: | Archivmitarbeiter/-innen |
| |
URL for this unit of description |
| URL: | https://www.helveticarchives.ch/detail.aspx?ID=481742 |
| |
Social Media |
| Share | |
| |